Drzewka, Strefa porad

Brzoza papierowa w ogrodzie. Co trzeba wiedzieć?

Brzoza papierowa w ogrodzie. Co trzeba wiedzieć? 1

Brzoza papierowa jest gatunkiem drzewa, które uprawia się w Polsce, jako roślinę ozdobną. Pochodzi z Ameryki Północnej, a jej cechą charakterystyczną jest kredowobiała kora. Ten gatunek brzozy to piękna ozdoba każdego ogrodu – to również coraz bardziej popularny pomysł na wyjątkowy prezent! Brzoza papierowa na prezent to bezcenny podarunek, który z pewnością pozostanie w pamięci osoby obdarowywanej. Zanim jednak zdecydujemy się na wręczenie tego niezapomnianego prezentu lub posadzenie drzewka we własnym ogrodzie – sprawdźmy, co trzeba wiedzieć o tym gatunku.

Cechy charakterystyczne

Brzoza papierowa może osiągnąć 20 metrów wysokości. Wyróżnia się kredowobiałą barwą kory, z różowymi przebarwieniami. Na młodych pniach kora jest początkowo brązowa, dopiero potem nabiera kremowego koloru. Kora brzozy łuszczy się okrężnie, po złuszczeniu drzewo staje się szorstkie. W korze można zauważyć charakterystyczne, ciemniejsze pasy – to przetchlinki, które umożliwiają wymianę gazową. Młode pędy są owłosione i posiadają widoczne brodawki. Charakterystyczna jest również wielkość liści brzozy papierowej – mogą one osiągać aż 10 centymetrów długości. Są podwójnie ząbkowane, posiadają od 5 do 10 par nerwów, z wierzchu są owłosione, a od spodu gruczołowate. Liście brzozy mają jajowaty kształt i ciemnozielony kolor latem, na jesień z kolei żółcieją. Kwiaty brzozy nazywane są kotkami. To tradycyjny symbol miłości, młodości i kobiecości, dlatego brzoza papierowa na prezent doskonale sprawdzi się z okazji Walentynek oraz Dnia Kobiet. Warto wiedzieć, że brzoza posiada właściwości lecznicze. Jej liście są moczopędne i pomagają w walce z reumatyzmem, a także wspierają układ krwionośny i prawidłową przemianę materii.

Jak sadzić i dbać?

Brzoza papierowa żyje około 80 lat i dość szybko rośnie. Nie jest gatunkiem wymagającym – jest odporna na mrozy i dobrze czuje się zarówno na glebach wilgotnych, jak i piaszczystych. Brzozy są tzw. gatunkiem pionierskim, co oznacza, że szybko zasiedlają nawet nieużytki. Brzozę sadzimy w miejscu dość jasnym, ale nie nazbyt nasłonecznionym. Młode brzózki należy podlewać. Podlewanie starszych okazów z kolei zapobiegnie przesadnemu rozrastaniu się korzeni drzewa. Przycinanie brzozy papierowej wykonujemy późną jesienią albo na koniec zimy – w innych przypadkach narazimy drzewko na nadmierne wypływanie soku. Brzozy sadzi się od października do początku mrozów. Dół, w którym posadzimy naszą brzozę, powinien mieć około metra głębokości. W dołku należy umieścić dodatkowo podporę i spulchnić ziemię na dnie. Regularnie należy także kontrolować stan liści i reagować w przypadku pojawienia się mszyc.

Powrót do listy