Strefa porad, Inspiracje

Andrzejki, święto wszystkich Andrzejów. Co kupić na prezent?

prezent na andrzejki dla andrzeja

Andrzejki – święto zarezerwowane nie tylko dla Andrzejów

Są na świecie zwykłe imieniny, które obchodzą właściciele danego imienia i są… Andrzejki, które obchodzimy wszyscy! Andrzejki to święto o bardzo długim rodowodzie, które jest mocno zakorzenione w naszej kulturze i które kojarzy się z jednym – z szampańską zabawą. Andrzejki mają szczególny wymiar, gdyż stanowią datę graniczną, po której następuje adwent, a więc okres, gdy tradycyjnie nie urządza się imprez czy przyjęć. W tym miejscu należy przypomnieć, że Andrzejki wypadają w wigilię imienin Andrzeja, tj. 29 listopada, zaś same imieniny 30 listopada, natomiast ze względu na swój wieczorny i zabawowy charakter andrzejek te dwa dni łączą się ze sobą w sposób nierozerwalny. I właśnie dlatego też wielu Andrzejów rozpoczyna obchodzenie swojego święta w przeddzień kalendarzowych imienin, by następnie kontynuować kolejnego dnia.

Magiczne andrzejki i pradawne wróżby

Andrzejki od zawsze były czasem magii i wróżb. Podejrzewa się, że część wróżb ma swoje pochodzenie w starożytnej Grecji. Dawniej wróżby były wyłącznie domeną kobiet, a w szczególności panien, które pragnęły wywróżyć sobie w Andrzejki męża. Obecnie zabawy andrzejkowe mają lżejszy charakter i stanowią żelazny punkt programu dla wszystkich świętujących, zarówno kobiet i mężczyzn. Tradycyjne wróżby miały głównie charakter matrymonialny, obecnie wróży się, by poznać swój los w wielu obszarach… choć tak naprawdę jest to pretekst do wesołej zabawy i flirtów. Na pewno wszyscy znamy takie andrzejkowe obyczaje jak choćby lanie wosku ze świecy przez dziurkę od klucza do wody i dopatrywanie się w powstałych kształtach znaku od lasu, rzucanie za siebie skórki od jabłka i odgadywanie liter czy wreszcie przekłuwanie szpilką kartki w kształcie serca z wypisanymi imionami. U młodych ludzi budzą one autentyczne emocje, dla starszych stanowią świetny pretekst do przełamywania barier.

Prezent andrzejkowy, czyli „Andrzeju, dziś Twoje święto”!

Jakkolwiek andrzejki to święto nas wszystkich, to jednak trzeba też pamiętać wtedy o bliskich nam Andrzejach. Naturalnie, warto iść na zabawę andrzejkową, warto wspólnie wróżyć, ale nie zapomnijmy o prezencie dla imienników patrona tej imprezy. Pomyślmy o tym jak bardzo miło będzie naszemu Andrzejowi, gdy w trakcie wieczoru andrzejkowego otrzyma niecodzienny, przygotowany specjalnie dla niego prezent andrzejkowy. Takim prezentem może być właśnie jedno z naszych drzewek. Możemy spodziewać się sporego zaskoczenia, gdy zacznie rozpakowywać swój prezent. Po zdjęciu estetycznego, starannie wykonanego opakowania jego oczom ukaże się piękne drzewko wraz z zestawem do sadzenia. Do tego imienna dedykacja, grawerowana tabliczka i kartka okolicznościowa, na której możemy zawrzeć życzenia. Część z naszych drzewek, jak choćby brzoza, dąb, klon, dedykowana jest do uprawy na dworze, więc świetnie sprawdzi się jako prezent dla Andrzeja, który posiada i lubi dbać o swój ogród. Część, jak drzewo oliwne, świetnie sprawdzi się jako roślina na balkon, a nawet do rosnąca wewnątrz mieszkania.

Powrót do listy