Strefa porad, Inspiracje

Prezent dla nauczyciela – nie tylko na zakończenie roku

prezent dla nauczyciela

Nauczyciel – belfer… czy przewodnik?

Ach ci nauczyciele… Każdy z nas ma dziesiątki historii z nimi związanych. Jedni nauczyciele są dla uczniów utrapieniem, bo mają wysokie wymagania, ciągle czegoś oczekują i ciężko im dogodzić. Lekcji z innymi uczniowie nie mogą się doczekać, bo czują, że trafili na kogoś, kto rozwija ich potencjał, daje poczucie pewności, pokazuje kierunki, wspiera w śmiałych decyzjach, nierzadko pomaga w przezwyciężeniu jakichś trudności. Są to nauczyciele z powołania, wkładający w swoją pracę całe serce, ogrom cierpliwości i czasu. Taki nauczyciel – przewodnik to prawdziwy skarb i aż trudno się z nim rozstawać. Dlatego chciałoby się mu podziękować za zaangażowanie, bo przecież nauka w danej szkole zawsze kiedyś dobiega końca i człowiek idzie dalej.

Podziękowanie dla nauczyciela

Typowym momentem, gdy uczniowie dziękują nauczycielom jest Dzień Nauczyciela lub koniec roku szkolnego. Koniec roku szkolnego z perspektywy ucznia najczęściej jest powiązany z radością, że w końcu zaczynają się wakacje i będzie można odetchnąć. Jednak, co by nie mówić, do tych najlepszych nauczycieli się tęskni. Te uczucie jest jeszcze silniejsze, gdy uczeń kończy ostatecznie szkołę. Bo oto właśnie opuszcza znane sobie środowisko, swoich kolegów z którymi spędzał większość dni w roku i definitywnie rozstaje się ze swoim ulubionym nauczycielem. Dlatego chciałoby się podziękować temu nauczycielowi w sposób szczególny – czy to indywidualnie, czy wraz z całą klasą. Nawet najpiękniejsze słowa będą tutaj niewystarczające, a zwykły, przewidywalny prezent to również za mało.

Prezent dla nauczyciela

Jak wszyscy wiemy, typowy prezent dla nauczyciela to kwiaty – wprost zasypywani są oni kwiatami przy każdej szkolnej uroczystości. Jednak jest to prezent z kategorii oczywistych i pozbawionych większego poziomu zaangażowania. Wyjątkowy prezent dla nauczyciela nie jest sprawą łatwą. Uczniowi nie przystoi dawać drogich prezentów swojemu nauczycielowi. Inna sprawa, że taki prezent powinien mieć wymiar głębszy niż stricte materialny. Powinien podkreślać wdzięczność ucznia wobec nauczyciela, opowiadać o przebytej wspólnej drodze. Jeśli jest to prezent od całej klasy, to powinien niejako przetrwać próbę czasu. Bez wątpienia takim prezentem wypełnionym znaczeniami, odpowiednio doniosłym, a jednocześnie długowiecznym jest drzewko. To prezent, który do obdarowanego mówi: „Nawet, gdy nasze drogi się rozejdą, to będę o Tobie pamiętał, o wszystkim tym, co od Ciebie otrzymałem. Jesteś dla mnie kimś naprawdę ważnym i doceniam Cię.” To prezent, który pokazuje też nauczycielowi, że oto jego uczniowie dojrzewają, idą w dalszą życiową drogę, a on samo może czuć się spełniony, bo zrobił dla nich bardzo dużo. Na grawerowanej tabliczce będącej częścią naszego kompletu prezentowego można zamieścić podziękowania, sentencję lub jakąś charakterystyczną wypowiedź z życia klasy, która zawsze będzie przypominała o tej grupie ludzi. Eleganckie opakowanie sprawia, że prezent przemówi w odpowiednio uroczystym tonie.

Powrót do listy

Dodaj komentarz