Drzewka, Strefa porad

Dostałeś tulipanowca w prezencie? Sprawdź, jak o niego dbać

Dostałeś tulipanowca w prezencie? Sprawdź, jak o niego dbać 1

Tulipanowiec to drzewo z rodziny magnoliowatych o bardzo interesującej nazwie. Związana jest ona z charakterystycznymi kwiatami o żółto-zielonej barwie, przypominających właśnie tulipany. Tulipanowiec na prezent to bardzo trafiony pomysł, ponieważ ten gatunek drzewa symbolizuje  czystość, szczerość, szlachetność i godność. Jeśli zostałeś obdarowany tulipanowcem lub zastanawiasz się nad zakupem tulipanowca na prezent – sprawdź, jak należy o niego dbać.

Miejsce dla tulipanowca

Liriodendron Tulipifera to bardzo atrakcyjna wizualnie odmiana tulipanowca, ponieważ szybko rośnie, kwiaty pojawiają się już na bardzo młodych okazach i osiąga około 10-20 metrów wysokości. Korona jest stożkowata, pień smukły, a liście duże, czteroklapowe, przybierające jesienią piękną, jaskrawo-pomarańczową barwę. Kwiaty na tulipanowcu utrzymują się około trzech tygodni i pojawiają w maju oraz w czerwcu. Tulipanowiec lubi miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatru oraz żyzną i wilgotną glebę. Rekomendowane jest dla niego podłoże humusowe, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Tulipanowiec jest wrażliwy na gleby zasolone i wapienne. Sadzonki z doniczek nadają się do sadzenia przez cały okres wegetacyjny. Doskonale prezentuje się na trawniku, jako pojedynczy okaz. Tulipanowiec dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego nadaje się do sadzenia niedaleko dróg oraz w parkach miejskich.

Pielęgnacja tulipanowca

Tulipanowiec należy do gatunków niezwykle prostych w uprawie i nie wymaga skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych. Przed posadzeniem, tulipanowca należy przez kilka godzin moczyć w wodzie oraz wzbogacić glebę kompostem. Dołek powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej. Tulipanowca nie trzeba przycinać, ponieważ naturalny rozrost zapewnia mu najbardziej równomierne warunki rozwoju. Należy jedynie pamiętać o podlewaniu młodych sadzonek oraz starszych okazów w okresach bezdeszczowych. W pierwszych latach, drzewko trzeba przywiązać do palika, dzięki czemu osiągnie charakterystyczny dla gatunku pokrój i zostanie zabezpieczone przed złamaniem. Przestrzeń wokół drzewka można wysypać korą, dzięki czemu gleba dłużej będzie wilgotna. Młode drzewka na zimę należy zabezpieczyć, aby ochronić je przed silnymi mrozami. Wykorzystuje się w tym celu agrowłókninę.

Powrót do listy