Drzewka, Strefa porad

Czym się charakteryzuje Świerk Conica?

Czym się charakteryzuje Świerk Conica? 1

Świerk conica to odmiana świerku białego – gatunku wiecznie zielonego. Pochodzi z Ameryki Północnej i symbolizuję siłę oraz wytrwałość. To jedna z najpiękniejszych odmian Picea glauca, dlatego świerk conica to doskonały pomysł na unikalny prezent. Nie jest duży, dlatego można go uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie.

Cechy charakterystyczne

Odmiana conica została odkryta w kanadyjskich górach w  1904 roku. Świerk conica osiąga maksymalną wysokość 3.5 metra. Rośnie dość wolno, przyrastając rocznie około 9 centymetrów. Charakteryzuje się regularnym, stożkowatym kształtem oraz wąską, piramidalną i bardzo gęstą koroną. Jego kora jest łuskowata. Świerk conica wyróżnia się pięknym, żywo zielonym kolorem igieł. Igły są krótkie, osiągają maksymalnie 1.5 centymetra długości. U młodych roślin pędy są wzniesione, natomiast u starszych okazów zaczynają układać się poziomo. Gałązki są drobne, ale bardzo gęste. Świerk conica daje dwa przyrosty w ciągu roku – w maju oraz na przełomie czerwca i lipca.

Uprawa

Świerk conica uprawiany jest, jako roślina ozdobna. Nadaje się do aranżacji zarówno w ogródku przydomowym, jak i w przestrzeni miejskiej. Należy go jednak sadzić z dala od ulic, ponieważ bywa podatny na zanieczyszczenia powietrza. Bardzo dobrze prezentuje się pośród formacji skalnych, na rabatach, wrzosowiskach i wzdłuż podjazdów. A w okresie świątecznym, może nawet zostać zaadaptowany na bardzo oryginalną choinkę! Ze względu na swoją niewielką wysokość, z powodzeniem może być również hodowany w donicach na balkonach. Świerk conica preferuje gleby świeże i wilgotne, dlatego należy go regularnie podlewać. Najlepiej, aby podłoże miało odczyn kwaśny lub lekko kwaśny, było przepuszczalne i zasobne w składniki pokarmowe. Wymaga stanowiska nasłonecznionego. Świerk conica jest mrozoodporny, jednak często bywa podatny na ataki mszyc i przędziorków, szczególnie w suchym powietrzu. Należy regularnie kontrolować stan igieł i w razie potrzeby wspomóc się preparatami chemicznymi, które zwalczą szkodniki. Warto mieć to na uwadze, ponieważ w wyniku działania mszyc i przędziorków, igły świerku będą brązowieć i opadać. W zimie można prewencyjnie zabezpieczyć świerk agrowłókniną, zwłaszcza od strony nasłonecznionej, aby zapobiec ewentualnemu przesuszeniu igieł w bezśnieżne, słoneczne dni. Czasem w koronie pojawiają się długie, silne pędy – należy je usuwać. Poza tym zabiegiem, świerk conica nie wymaga regularnego cięcia, ponieważ naturalnie przybiera piękny, stożkowy kształt.

Powrót do listy