Drzewka, Strefa porad

Buk czerwonolistny płaczący. Jak sadzić i pielęgnować?

Buk czerwonolistny płaczący. Jak sadzić i pielęgnować? 1

Buk czerwonolistny płaczący nazywany jest Purple Fountain. To malownicza odmiana ozdobna buku pospolitego – gatunku rodzimego w Polsce. Symbolizuje siłę i pewność siebie, a ze względu na swoją charakterystyczną barwę stanowi atrakcyjny akcent kolorystyczny w ogrodzie. Dorasta do 5 metrów, dlatego doskonale nadaje się do mniejszych ogrodów. Wyróżnia się ozdobnym pokrojem płaczącym. Idealnie komponuje się z trawami ozdobnymi.

Jak sadzić?

Buk czerwonolistny płaczący można sadzić w okresie od marca do listopada, kiedy gleba nie jest zmarznięta. Mimo wszystko, poleca się sadzenie tego drzewa wczesną wiosną (marzec, kwiecień) lub jesienią (wrzesień, październik, listopad), ponieważ wówczas gleba jest najbardziej wilgotna. Buk czerwonolistny płaczący wymaga żyznego, próchniczego i przepuszczalnego podłoża, o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym. Poziom wód gruntowych musi być niski. Miejsce dla czerwonego buka należy wybrać nasłonecznione lub półcieniste – dzięki temu uda nam się zachować intensywny kolor liści. Najlepszy efekt wizualny można uzyskać eksponując Purple Fountain pojedynczo. Przed posadzeniem drzewa należy odchwaścić podłoże. Minimalna głębokość dołka to 40 centymetrów, natomiast średnica powinna mieć około 30 centymetrów. Ziemię na dnie dołka należy spulchnić, aby ułatwić wrastanie korzeni w glebę. Można w tym celu użyć szpadla, wideł albo grabi. Przed wsadzeniem do dołka i przysypaniem ziemią, korzenie należy namoczyć oraz ponacinać w przypadku ich nadmiernego splątania. Szyjka korzeniowa powinna znajdować się na poziomie ziemi. Po zasypaniu, uklepaniu i podlaniu, wokół rośliny warto usypać warstwę ściółki z kory lub żwiru, co ograniczy rozrost chwastów.

Jak pielęgnować?

Buki czerwonolistne płaczące są mrozoodporne i nie wymagają specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych, należy jednak mieć na uwadze, że gatunek ten słabo znosi suszę. Purple Fountain muszą mieć stały poziom wody, dlatego młode sadzonki, które jeszcze nie posiadają dostatecznie rozwiniętych korzeni, powinny być regularnie podlewane. Roślinę należy nawadniać przez pierwsze dwa lata. Buki czerwonolistne płaczące lepiej podlewać rzadziej, ale obficiej – taki system umożliwi głębsze zakorzenienie się rośliny. Należy pamiętać o regularnym usuwaniu chwastów z otoczenia drzewa, a także usuwaniu suchych liści i uszkodzonych pędów. Takie zabiegi pielęgnacyjne nie tylko pełnią funkcję estetyczną, ale również pozwalają pozbyć się ognisk chorobotwórczych. Buki czerwonolistne nie wymagają ani podcinania, ani podpierania. Trzeba jedynie uważać na mszyce i późnowiosenne przymrozki.

Powrót do listy